Gönderen Konu: Arduino Satın Alma  (Okunma sayısı 11626 defa)

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
Arduino Satın Alma
« : Ekim 19, 2015, 07:42:53 ÖS »
Merhaba,

Nereden Arduino alabiliriz diye sorular gelmeye başladı. Ben de görüşümü burada belirtiyim. Öncelikle tabi ki orjinal Arduino en güveniliri olacaktır ama klonları da düzgün bir şekilde çalışırlar.
Şu anda piyasada 20 TL'ye arduino uno klonlar mevcut. Şahsen bu arduinoları denemedik ama robotistanda driver yüklemek ile ilgili bir döküman paylaşılmış. Sattıklarına göre muhtemelen bir sorun çıkmayacaktır ama dediğim gibi kulüpten kimse daha denemedi bunları.
http://www.robotistan.com/arduino-uno-r3-klon-usb-kablo-hediyeli-usb-chip-ch340

Bunun bir üst seviye klonu olanlar da mevcut. Robotistanda 45 lira direnc.nette 30 lira.

http://www.robotistan.com/arduino-uno-r3-klon
http://www.direnc.net/Arduino-Uno-R3-DIP-model-Usb-Kablo-Dahil,PR-22829.html

Sonuçta bence orjinal almaya gerek yok. Bu iki modelden biri seçilebilir. Çalışmalarında sorun olmayacaktır ama benim tercihim 30 liralık olan.

"The best way to predict the future is to invent it." Alan Kay

Çevrimdışı Gencay Simsir

• OTOKON Üyesi
  • *
Ynt: Arduino Satın Alma
« Yanıtla #1 : Ekim 21, 2015, 03:26:16 ÖS »
Bir çok arduino modeli var attıklarınız hep UNO, UNO ile mi başlamalıyız ?
"One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man." - Elbert Hubbard

Çevrimdışı Eray Tuncan

• OTOKON Üyesi
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 21, 2015, 03:36:58 ÖS »
Ben arduino uno öneriyorum. Yeni başlayanlar için atmega328p'nin işlem gücü, belleği, pin sayısı, pin fonsiyonları gayet yeterli.

Aynı mikroişlemcinin smd elemanlar ile oluşturulmuş kartı da var arduino nano diye. Daha küçük ve aynı özelliklere sahip ancak haberleşme çipiyle ilgili geçen sene hep sorunlar yaşandı.

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2015, 04:04:37 ÖS »
Son yıllarda daha güçlü arduinolar çıkarmaya başladılar. Bazılarında da ARM işlemci var ama Arduinonun uzun zamandan beri olan temel 2 modeli uno ve megadır.

Uno da atmega328, Mega da atmega2560 mikrokontrolörü var. Bu ikisinin işlemci gücü aynı. Meganın avantajı ise hafızasının daha büyük olması ve daha çok bacaklı olması. Arduino ile yapacağın her işlem ikisinde de aynı olacaktır, sadece daha büyük bir proje üstünde çalışıyorsan megaya geçmen gerekebilir.

Nano modeli uno ile her şeyiyle aynı sadece daha küçük yapmışlar. Uno yerine bunu alsanız da olur.

Leonardo modelinde atmega32u4 var. İşlemci gücü ve pinler yine aynı. Bu model ise bildiğim kadarıyla bilgisayara klavye ve mouse olarak tanıtılabiliyor.

Micro ise leonardonun küçük hali. Uno ve nano'ya benzer bir  ilişki var.

Bunların hepsi aynı şey aslında şekilleri farklı. Uno da en temeli diye onu dedik. Bir de erayın dediği gibi nano da bazı sorunlar yaşadık geçen sene.

Çevrimdışı Samet Çalış

• OTOKON Üyesi
  • *
« Yanıtla #4 : Ekim 24, 2015, 06:50:48 ÖS »
Set olarak almadım ama eğitim videolarını incelediğim kadarıyla direnç,led,breadboard lazım olucak çalışırken kulüp odasından faydalanabilir miyiz yoksa lazım olan parçaları karaköy ve benzeri yerlerden toplamalı mıyım?

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 24, 2015, 08:44:41 ÖS »
Direnç led breadboard potansiyometre kulüpte var. Kulüptekileri kullanabilirsiniz.