Gönderen Konu: C++ (sorun!)  (Okunma sayısı 13455 defa)

Çevrimdışı batı

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
C++ (sorun!)
« : Ocak 05, 2008, 09:19:48 ÖS »
En basitinden bi program yazdınız MVS'de ve build ettiniz. Sonra programın exe'si , debug dosyasının içinde belirdi. Bu exe'yi başka bir makineye yolladığınız da neden hata verir ve çalıştırmaz? Projenin içinde kullandığım birden çok header ve cpp file olması yüzünden olabilir mi? Benim makinede exe dosyasını açtığımda çatır çatır çalışıyo ama başka bilgisayara yolladığımda hatalarla karşılaşıyorum. Bilen biri el atsın duruma lütfen :)
Kendimi durduracak değilim...

Çevrimdışı Mustafa Tiftikçi

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
Ynt: C++ (sorun!)
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2008, 10:09:10 ÖS »
benim bildiğim kadarıyla sorun dosyanın cpp uzantılı olmasından yada header file dosyalarından kaynaklanmıyor.C ve C++ dillerinin özelliği bu.derlenen programlar ,derlendiği haliyle, sadece derlendiği sistem üzerinde çalışabiliyo. bu durum derleyicilerin özellikleriyle ilgili sanırım.hatta bunu aşabilmek için java geliştirilmiş.her türlü cihaz üzerine program gönderilebiliyo çünkü yazılan kod sanal makine tarafından derleniyo.

sonuç olarak o sorunun MVS ile de ilgisi yok.hangi ortamda yazarsak yazalım aynı sonuç oluyo heralde...

benim tüm bildiğim bu. bu işi bilen birileri kesin açıklamayı yapabilir sanırım...

Çevrimdışı Hasan Murat

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2008, 10:50:23 ÖS »
çünkü proje "build" edilirken exe(executable file - çalıştırılabilir dosya) dosyasından başka .exe dosyasının kullandığı dosyalar da oluşturulur. ( .obj,.dll gibi ) bunların da olması lazım.Debug klasörünü gönder ; )

Çevrimdışı batı

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2008, 11:50:20 ÖS »
Şimdi Hasan'a debug dosyasını yolladım halloldu.
Büyüksün Hasanım. Mustafa yardımın için sağol ama hal öyle olsaydı C++'da yazılmış programlar bi şeye yaramazdı gibime geldi. Eee o zaman biz boşuna mı uğraşıyoruz burda :)

Çevrimdışı batı

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2008, 11:58:46 ÖS »
Hasan mübarek adam ya. Onun dışında kimse de çalışmıyo benim program. Fakat güzel bi çözüm önerisi geldi. Setup dosyası yapsam ben programım için, nasıl olur?

Bence güzel olur. Peki nasıl yapcam? C++ da setup yapmayı bilen var mı?

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2008, 03:38:34 ÖS »
şimdi bu setup konusunda da bi yorum yapardım ama bünye kaldırmıyo :D

biz de yavaş yavaş öğrencez işte batı.hayatım hurafelerle dolu...  :D

bi de benim aklıma bi soru takıldı.hocam o zaman neden sunsystems java için ayrı bi sanal makine programı tasarlamış???kullanım açısından nasıl bi faydası var ki bunun ???C++ 'ın bi dezavantajı varmışki adamlar bunu gidermek istemişler... yeni bi hurafe değildir bu umarım :S

Çevrimdışı Ufuk Sevim

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2008, 07:22:33 ÖS »
Alıntı
C++ 'ın bi dezavantajı varmışki adamlar bunu gidermek istemişler...

şimdi bir kere böyle düşünmek yanlış. wikipediye göre (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_programming_languages) yüzlerce programlama dili var. (daha bu listeye girememiş yüzlercesi) peki bu diller en iyiye ulaşmak için mi tasarlanmış. tabi ki hayır her dilin kendine has avantajları ve dezavantajları var tabi ki. bir programcı yazacağı uygulamaya göre en avantajlı olan dili kullanmalıdır. java'nın avantajı "platform bağımsız" bir dil olmasıdır. yani senin dediğin gibi bir kere kod yazarsın ve o platform üzerindeki bir sanal makinada (yorumlayıcı) çalışır. ancak böyle olan tek dil java değildir. python, perl, Tcl/Tk,php, vb. birçok betik dili zaten platform bağımsızdır ve kimisi java'dan çok önce yapılmışlardır. (http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_programming_languages)

bu dillerin her biri değişik bir programlama tekniklerini desteklerler. örneğin c++ ve java nesne yönelimli programlamayı, Lisp, prologue gibi diller fonksiyonel programlamayı (daha çok yapay zeka çalışmalarında insan diline yakın bir yazım şekli olduğundan kullanılırlar) destekler. bu programlama teknikleri için; http://en.wikipedia.org/wiki/Programming_languages sayfasına bakabilirsin. ayrıca buradan (http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_programming_languages) da birçok dilin genelde ne amaçlarla kullanıldığını öğrenebilirsin.
++++++++++[>+++++++>++++++++++>+++>+<<<<-]>++.>+.+++++++..+++.>++.<<+++++++++++++++.>.+++.------.--------.>+.>.

Çevrimdışı Ufuk Sevim

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 08, 2008, 07:37:13 ÖS »
ayrıca java'nın sloganı da "Write once, run anywhere" imiş :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Write_once,_run_anywhere
++++++++++[>+++++++>++++++++++>+++>+<<<<-]>++.>+.+++++++..+++.>++.<<+++++++++++++++.>.+++.------.--------.>+.>.

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 08, 2008, 08:47:06 ÖS »
eywallah ufuk aydınlattığın için saol :)

ben C++ ın dezavantajı derken tam da senin demek istediğini kastetmiştim zaten.yani bi özelliği bakımından faydalı ama başka bi özelliği zayıf olabilir manasında :D ama yine de teşekkürler...

Çevrimdışı batı

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2008, 10:20:12 ÖS »
Bilgisayarında Visual Studio yüklü olanların bilgisayarlarına exe dosyasını gönderdiğim takdirde çalıştırıyor. Diğerlerinde ne yazık ki "Uygulama yapılandırması doğru olmadığından, bu uygulama başlayamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek sorunu giderebilir. " şeklinde bir hata mesajı veriyor. Setup hazırlama ile ilgili bir kaynak vs. olsa dahai çok işime yarayacak.

Çevrimdışı Ufuk Sevim

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2008, 12:43:19 ÖÖ »
bu durumda programın herhalde kayıt defterindeki (registry) bir değeri arıyor. dev c++ ile derle :)

Çevrimdışı Fırat Civaner

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 08, 2009, 10:37:44 ÖS »
Visual C++ 6.0 ile çalışıyorsan birlikte kullandığın dll, ocx gibi uzantılara sahip dosyaları(varsa) taşıman yeterlidir. Çünkü bu versiyon native code derler ve bu kodu anlayan her bilgisayarda çatır çatır çalışır.

Fakat Visual Studio.NET sürümlerinden birini kullanıyorsan derleyicin managed code olacaktır, yani programın .net framework yüklü olmayan hiç bir bilgisayarda çalışmayacaktır.
İnsanlar sevmek, nesneler kullanmak içindir; ancak biz çoğu zaman kendimizi nesneleri sevip insanları kullanmanın cazibesine kaptırırız.