Gönderen Konu: Beaglebone vs Raspberry Pi vs PcDuino  (Okunma sayısı 11489 defa)

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
Beaglebone vs Raspberry Pi vs PcDuino
« : Ağustos 25, 2014, 12:18:59 ÖS »
Bu kartların biriyle çalışmış olan var mı? Varsa biraz bahsedebilir mi? İşlemci özellikleri falan internette yazıyor da. İçlerine mesela linux kurduktan sonra kullanım açısından çok farklılıkları var mı? Kullanım arayüzleri açısından bir karşılaştırma merak ediyorum.
"The best way to predict the future is to invent it." Alan Kay

Çevrimdışı Serhat Büyükçolak

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
  • C bilmeyen adam
Ynt: Beaglebone vs Raspberry Pi vs PcDuino
« Yanıtla #1 : Ağustos 25, 2014, 04:45:06 ÖS »
ben kullanmadım ama kullananlardan duyduğum kadarını aktarayım. Beaglebone iyi hoş fakat çok stabil çalışmıyor, driver desteklerinde sıkıntı var. Raspbery ise candır alınabilir. sanırım biraz performans sıkıntıları var hız konusunda  ama  ben bu 2 kart arasında kaldım 2 sinide çok kullanmış arkadaşlarımdan aldığım tavsiye ile raspberry aldım. Tedarik işlemleride kolay oluyor baya aldığım günün ertesi geldi direk. Ben ekstradan raspberyi tavsiye ederim çünkü Matlab support package mevcut, çok lowlevel çalışmak istemiyorsanız bile matlab ile güzel şeyler yapabiliyorsunuz(low level daldıktan sonra bu kısımlarınıda karıştıracağım biraz)
Sonra neden "C bilmeyen adam" diyorlar, hele bakıverin şuraya; http://plepa.com/2018/12/21/c-biliyor-musunuz/

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 25, 2014, 05:56:16 ÖS »
Pi de illa monitor mü bağlamak gerekiyor yoksa internetten ip adresi üzerinden telnet kullanarak falan bağlanmak mümkün mü? Yada usb ile. Sonuçta merak ettiğim laptop ekranında winows açıkken pi ye ulaşıp onu programlayabiliyor muyum?
Bir de ikisinde de kod yazma şekli farklı mı? Linux terminalden yazacağım ikisinde de sonuçta. Bu kısımda ne gibi farklılıklar oluyor. Aynı dilde yazdığım uygulamalar aynı şekilde çalışacak mı? Çok farklılık yoksa performansı daha iyi olanı almak daha mantıklı değil mi?

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
  • C bilmeyen adam
« Yanıtla #3 : Ağustos 26, 2014, 04:41:31 ÖS »
beaglle bone stabil değil, bildiğim kadarıyla driverları iyi paketlenmemiş. Önceki sorularına maalesef cevap veremiyorum bende yeni sayılırım linux falan :)  ama aynı kod aynı derleyici bildiğim kadarıyla ikiside gcc aynı şekilde çalışmalılar.(doğrusunu bilen lütfen düzeltsin beni yanlış bilgi vermeyeyim) Ben terminal ile bağlanmayı denemedim, bir tane lcd vardı ona uygun kablo aldım bağlayabiliyorum.  HDMI girişi olan bir TV'ye de bağlayabiliyorsun bu arada. SAMM'den alırsan kutusunun içinde çift uç hdmi kablosuyla geliyor
Sonra neden "C bilmeyen adam" diyorlar, hele bakıverin şuraya; http://plepa.com/2018/12/21/c-biliyor-musunuz/

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 26, 2014, 04:43:18 ÖS »
Teşekkürler.

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 29, 2014, 10:56:23 ÖÖ »
https://learn.adafruit.com/embedded-linux-board-comparison

Böyle bir şey buldum. Beaglebone açık ara lider gibi duruyor. İntel galileo da beş para etmezmiş. Neden en pahalısı anlamadım.

Çevrimdışı Celaleddin Hidayetoğlu

• OTOKON Üyesi
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 29, 2014, 11:41:58 ÖÖ »
UDOO da KickStarter üzerinden finanse edilmiş bir kart.
http://www.udoo.org/

Android çalıştırırken video karşılaştırma; Beaglebone-UDOO-Raspberry Pi

UDOO Quad, Beaglebone ve Raspberry Pi'nin iki kartla daha karşılaştırması
« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2014, 11:44:42 ÖÖ Gönderen: Celaleddin Hidayetoğlu »
"Hobi olarak kaşık da kullanırım. Fakat ciddi işlerimde çatal tercihimdir. Çorbayı kaşıkla içerim, çünkü çorba cıvıktır."

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 29, 2014, 11:58:45 ÖÖ »
UDOO da iyimiş de fazla geldi bana. 2 ARMa ihtiyacım yok şimdilik.  ;D

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
  • C bilmeyen adam
« Yanıtla #8 : Ağustos 29, 2014, 12:10:42 ÖS »
ben halen starter kit olarak raspberynin compact(kompekt) olduğu için daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yoksa beagle black de canmış arkadaşlarım kullanıyor şu sıralar :D

Çevrimdışı Orhun Süzer

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #9 : Şubat 03, 2015, 03:06:34 ÖS »
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2015, 12:40:16 ÖS Gönderen: Orhun Süzer »
olmuş..

Çevrimdışı Celaleddin Hidayetoğlu

• OTOKON Üyesi
  • *
« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2015, 05:30:00 ÖS »
"Hobi olarak kaşık da kullanırım. Fakat ciddi işlerimde çatal tercihimdir. Çorbayı kaşıkla içerim, çünkü çorba cıvıktır."