Gönderen Konu: Objective-C  (Okunma sayısı 12207 defa)

Çevrimdışı Bartu Durak

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
  • Çılgın atıyorum.
Objective-C
« : Aralık 27, 2011, 08:39:53 ÖS »
Bu günlerde Objective-C öğrenmeye heveslendim. Mac, iPod/iPhone veya iPad için uygulama yazmakta bu dil kullanılıyor. Bildiğiniz C'den çok farklı bir yapısı var biraz anladığım kadarıyla. Yine okuduğum yorumlarda çoğunluğa göre, öğrenmesi en meşakkatli ancak öğrendikten sonra yazması da en zevkli dil. Henüz ben de pek fazla bilgiye sahip olmadığım için, dil hakkında bilgi veremeyeceğim, üzgünüm. Böyle bir dili öğrenmek zaman alır diye düşünerekten şimdiden hafif hafif okumaya, araştırmaya başladım. Baktım forumda konusu da yok, kaynaklarımı da paylaşayım dedim. Öyle işte..

http://developer.apple.com/library/mac/documentation/Cocoa/Conceptual/ObjectiveC/ObjC.pdf
http://developer.apple.com/library/ios/documentation/Cocoa/Conceptual/OOP_ObjC/OOP_ObjC.pdf
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2012, 10:40:23 ÖS Gönderen: Bartu Durak »

Çevrimdışı Atakan Şahin

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
  • Sülalem Raad!!
Ynt: Objective-C
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2011, 09:40:17 ÖS »
Surinam'ı Afrika'da zanneden zihniyetle her ortamda savaşırım. 8)

Çevrimdışı Caner Tatar

• OTOKON Üyesi
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2011, 10:24:13 ÖS »
Bartu, itunes uzerinden stanford iphone yaz, objective - c ile ilgili cok guzel ders videolari bulabilirsin. Arti olarak...

http://www.macresearch.org/
the child is grown,  the dream is gone...

Çevrimdışı Bartu Durak

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
  • Çılgın atıyorum.
« Yanıtla #3 : Aralık 27, 2011, 10:35:36 ÖS »
itunes uzerinden stanford iphone

Bu videoların hepsi ve çok daha fazla kaynak buldum programlama için. Ancak bütün eğitimlerde Objective-C kullanıyorlar. Dolayısıyla önce Objective-C öğrenmek istedim.

Çevrimdışı Caner Tatar

• OTOKON Üyesi
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 27, 2011, 11:02:26 ÖS »
o zaman macresearch e bakacaksin ;) OS X, cok hayvani ozelliklere sahiptir. mac dev center icerisindeki article ve guide icerisindeki toollar olsun, kutuphaneler olsun, macresearch'de anlatilanlar olsun... Eski isminin(power book) hakkini tam anlamiyla verebiliyor bu aletler

Çevrimdışı Rıza Özdülger

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 24, 2012, 10:33:07 ÖÖ »
Naptın Bartu o işi? :)
"İnsanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır."  (Epiktetos)

Çevrimdışı Bartu Durak

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
  • Çılgın atıyorum.
« Yanıtla #6 : Temmuz 24, 2012, 07:30:37 ÖS »
Okuyacak çok kaynak var. Ayrıca kullanılan derleyici/simülasyon programı XCode da büyük program. Onunla ilgili yazılar da var fazlaca. Hala hevesliyim ama zaman lazım gibi. :)

Çevrimdışı Altuğ Yıldırım

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 24, 2012, 09:16:02 ÖS »
Ben de uğraşmıştım, hello world civarında kalmıştım 8) biraz zor gelmişti bana ama dokümentasyon inanılmaz başarılı, eşşeği bağlasan öğrenir gibi bir havası var o yüzden.
A human being should be able to change a diaper, plan an invasion, butcher a hog, conn a ship, design a building, take orders, give orders, cooperate, act alone, solve equations, analyze a new problem, program a computer, cook a tasty meal, fight efficiently, die gallantly. Specialization is for insects.
- Robert Heinlein

Çevrimdışı Bartu Durak

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
  • Çılgın atıyorum.
« Yanıtla #8 : Temmuz 24, 2012, 10:02:13 ÖS »
Ben de uğraşmıştım, hello world civarında kalmıştım 8) biraz zor gelmişti bana ama dokümentasyon inanılmaz başarılı, eşşeği bağlasan öğrenir gibi bir havası var o yüzden.

Aynen öyle. Hatta tek bir dökümandan sayfa sayfa onlarca dökümana dallanıyor. O yüzden zaman istiyor sadece.

Çevrimdışı Caner Tatar

• OTOKON Üyesi
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 25, 2012, 09:30:55 ÖÖ »
Ogrenmek isteyen varsa ciddi ciddi, iTunes U bunyesinde ilac gibi dersler var. Oturup dokumantasyonla aci cekmeyin baslarda.