Gönderen Konu: Watt hesabı  (Okunma sayısı 8861 defa)

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
Watt hesabı
« : Ekim 06, 2013, 01:29:54 ÖS »
Şimdi ev aletlerinde falan 2200 watt gibi değerler oluyor. 220 volt ile çalıştıklarını düşünürsek. P=IV formülünden 2200/220=10 hesaplarız yani bu alet 10 amper akım çekerek çalışıyor mu demek oluyor. Bu hesap bütün diğer aletler için de geçerli mi?
"The best way to predict the future is to invent it." Alan Kay

Çevrimdışı Güray Yıldırım

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
  • Takma o kadar
Ynt: Watt hesabı
« Yanıtla #1 : Ekim 11, 2013, 08:50:19 ÖS »
Bildiğim kadarıyla tam olarak dediğin gibi oluyor. Yalnız akım büyüyünce sigorta atar(sigortanın değeri de burda etkili), o da olmazsa şebekeden evlere verilen elektrikte akım sınırlı, belirli bir değerin üzerinde akım çekilmiyor. Yanlışım varsa düzeltin.

Çevrimdışı Alper Yükselen

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 11, 2013, 11:50:20 ÖS »
Genelde aletlerde hangi güç yazar emin değilim ama ev ahalisi olarak faturaya yansıyan kısım aktif güç olduğuna göre aletlerin üstünde de aktif gücün yazması gerekir. Eğer 'alet' endüktif ya da kapasitif bir yük barındırıyorsa(elektrik süpürgesinde motor var mesela endüktif) büyük ihtimalle o yazandan daha fazla akım çekiyodur.
Örnek üzerinden gidelim:
Aletin girişine voltmetreyle ampermetre bağladım. 220V, 10A ölçtüm (bu arada bunlar efektif değerler). Çarptım 2200VA etti. Bu bana görünür gücü verir. Ama bunun bir kısmı reaktif güç olduğu için aletim şebekeye geri fıydırdı. Aletimin güç faktörü de 0.95 imiş(Üstünde lambda>0.95 yazması lazım). Dolayısıyla aslında 2090W gücünde bir aletim var.
Eğer meskende fatura ödüyorsam 2090W benim için önemli. Eğer kablo çekiyorsam 2200VA(piyasadaki teknisyenler 2,2KVA olarak söylerler bunu) önemli. Eğer sigorta seçeceksem büyük ihtimalle o 10A efektif değerindeki sinüzoidal akımın tepe değerini de düşünmem gerekecektir.

Kafaları yeteri kadar karıştırmışımdır umarım  ::)

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2013, 12:31:31 ÖÖ »
Teşekkürler istediğim cevabı aldım.
"The best way to predict the future is to invent it." Alan Kay