Gönderen Konu: Bebek Besigi Projesi  (Okunma sayısı 6023 defa)

Çevrimdışı Dilara Çağlar

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
Bebek Besigi Projesi
« : Ocak 29, 2014, 03:07:11 ÖS »
Merhabalar,

Su an aldigim elektronik dersinde basit bir proje yapmam gerekiyor. Grup arkadaslarimla bir bir bebek besigi yapmaya karar verdik. Bebek agladiginda kendiliginden sallanmaya baslayacak. Hatta bebegin sesinin siddetine gore hizini ayarlamak istiyoruz.

Besigin sallanmasi icin bir step motor kullnmayi dusunuyoruz. Fakat durum su ki projede yazilim kullanmamiz yasak. Bunun icin hocamiz step motor surebilecegimiz soyle bir devre onerdi.
http://www.555-timer-circuits.com/stepper-motor-controller.html

Bu devre uzerinden giidebilirsiniz dedi. Sanirim devrede bir cesit timer var. Fakat bana cok da fazla bir sey ifade etmiyor.

Bu devre kullanilabilir mi? Uzerinde ne cesit degisiklikler yapilmasi gerekli?
Sesi algilayan bir sensor(mikrofon?) kullanmamiz gerekecek, bu devreye nasil entegre edebilirim?

Cok genel sorular sormus olabilirim ama en azindan kafamda biseylerin olusmasina yardimci olursaniz sevirim.
Walking gets too boring when you learn how to fly.

Çevrimdışı Emre Ay

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
Ynt: Bebek Besigi Projesi
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2014, 07:22:05 ÖS »
Senin verdiğin 555 devresinden anladığım kadarıyla bit pot üzerinden hız ve iki anahtar üzerinden yön ayarlanıyor.  En basitinden çevrede herhangi bir ses olması durumunda motorun periyodik olarak ileri-geri hareketini sağlamak için aklıma gelen çözüm; linkteki gibi bir ses sensörünün çıkışını bir PWM üretecinin (muhtemelen başka bir 555 olur) tetikleyicisi olarak kullanmak, bu PWM sinyalini de (0.5 duty cycle olacak) bir röleye bağlamak. Rölenin normalde açık ve normalde kapalı çıkışlarını senin verdiğin devrede anahtarların olduğu yerlere takacağın transistörlerin ateşlemesi için kullanacaksın. Bilmiyorum belki masraflı oldu ama aklıma gelen bu.

Bunun sonucunda devre ses geldiğinde motorları yarım periyot ileri yarım periyot geri sürmüş olur. Ha ama yazılım kullanmadan ses seviyesine göre hız ayarı nasıl yaparsın şu an aklıma gelmedi açıkçası.
"En esmer kız benim."
(Caner Erdoğan, 2013)

Çevrimdışı Emre Ay

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2014, 07:28:19 ÖS »
Bir hatayı düzeltmek için küçük bir ekleme daha yapayım şimdi farkettim. PWM devresini tetikleyen sinyalin (ki bu durumda ses sensörü çıkışı oluyor) aynı zamanda röle'nin beslemesini de açıp/kapatması lazım. Yoksa röle en baştan enerjilendirilirse, ses yokken bile ileri/geri anahtarlamalardan birisi kapalı olacağından motor bir yönde hareket eder. Yine bir adet transistör kullanılarak olay çözülebilir.
"En esmer kız benim."
(Caner Erdoğan, 2013)

Çevrimdışı Gediz Morgil

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 29, 2014, 10:16:14 ÖS »
Step motor zorunlu mu? Normal dc kullansan yeter bence.
"The best way to predict the future is to invent it." Alan Kay

Çevrimdışı Dilara Çağlar

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2014, 03:11:58 ÖS »
DC motor kullanabilir miyiz diye sordum. Besigin pozisyonunu steple daha guzel ayarlarsin o yuzden step kullan dedi hoca.

Emre sana da tesekkur ederim az cok kafamda biseyler olustu. Ama hala analog cikisla hizi nasil ayarlayabilecegimi bulamadim.

En son olarak hoca besigi de kendimiz yapmamiz gerektigini soyledi. Burada da amelelik var yani :) Besigin altina iki tekerlek koyup sallamak yerine besigi ileri geri hareket ettirmeye karar verdik. Gediz senin bna onerdigin gibi besigin iki tarafina tekerleklerin hizasina switch yerlestirecegiz. Switche degdiginde tekerlekler diger yone donecek.

Kisacasi su an besik imal etme isi cikti basimiza. Elektronik kisma gecince tekrar rahatsiz ederim.
Walking gets too boring when you learn how to fly.

Çevrimdışı Emre Ay

• Mezun olmuş OTOKON'cu
  • *
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2014, 07:08:15 ÖS »
Beşik imalatı konusunda başlığı ilk okuduğumdan beri niyeyse gözüme sarkaç gibi gelmişti hep. Şunun gibi yapsanıza?

http://www.youtube.com/watch?v=NUa-JIIcbSs

Bir de ders zaten elektronik dersi, o nedenle sesle hız ayarına mikrokontrolör kullanmadan girişmek amelelik olur. Siz direk bebeğin sallanabileceği bir hızı ayarlayın o sabit kalsın. Ses gelince otomatik olarak çalışsın, elektronik dersinde daha ne istenir :D
"En esmer kız benim."
(Caner Erdoğan, 2013)